Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu

Wydarzenia

Przejdź do Menu Techniczne

Menu

Warsztaty biblioterapeutyczne

Treść

WARSZTATY BIBLIOTERAPEUTYCZNE 
„Inność w literaturze i sztuce”

 

W dniach 03-05.10.2016r. w Zespole Szkół nr 5 – Specjalnych w Nowym Sączu  odbyły się warsztaty biblioterapeutyczne „Inność w literaturze i sztuce”. Zajęcia prowadziły panie Elżbieta Bernacka – nauczyciel bibliotekarz oraz Elżbieta Rzońca – psycholog. Wzięli w nich udział uczniowie klas I-III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wraz z nauczycielami.

Założeniem zajęć było ukazanie inności jako czegoś dobrego, nie dyskryminującego drugiego człowieka, pokazanie, że jest wiele inności w naszym otoczeniu, również w literaturze. Zwrócono uwagę, że tak jak bohaterowie książek, tak i uczestnicy warsztatów różnią się od siebie, ale przez to nikt nie jest gorszy. Różnimy się wyglądem, jedno dziecko ma piegi, inne nosi okulary, są dzieci na wózkach inwalidzkich, młodzież, która nie czyta, a tylko ogląda książki, czasopisma, osoby mające inny kolor skóry. Jednak wszyscy powinniśmy się akceptować. Nikt nie może odczuwać lęku z powodu swojej odmienności.

Struktura zajęć była następująca:
1. Część integracyjna - wprowadzająca
2. Część właściwa – biblioterapeutyczna
3. Metody, techniki, formy, środki pracy:
Metody – słowne, czytane, rozmowa, pogadanka
Formy – praca grupowa, praca samodzielna
Techniki – pedagogika zabawy, twórcze, plastyczne
Środki – tekst literacki (Artur Barciś: Rubinek W: Bajkoterapia: czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać).

Podczas przeprowadzonych warsztatów zaprezentowane zostały książki, które pomogą młodzieży przełamać nieśmiałość, poszukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania typu: Moi rodzice się rozwodzą. Co dalej ze mną?; Uległem wypadkowi. Jak sobie poradzić? etc., a także książki, które rozwiną ich zainteresowania, wyobraźnię. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali zakładki do książek, które zgodnie z tematem były inne od dotychczas pojmowanych zakładek. Wykonane zostały z koralików. Uśmiechy na twarzach dzieci świadczą, że zajęcia im się podobały. Był to dla prowadzących dowód, że warto zachęcać młodzież niepełnosprawną do czytania, do obcowania z książką i do wspólnej zabawy.

Wraz z uczestnikami warsztatów składamy serdeczne podziękowania za dofinansowanie warsztatów. Dzięki otrzymanemu wsparciu wspólnie wywołaliśmy uśmiech na twarzach uczniów.

Organizatorzy warsztatów:

Elżbieta Bernacka
Elżbieta Rzońca

Zdjęcia

128454