Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki

POMOC

Treść

W Polsce – jak wskazują statystyki policyjne – rocznie aż 88 tys. osób pada ofiarą przemocy domowej (dane dotyczą działań podjętych w procedurze „Niebieskiej Karty” wyłącznie przez policję, bez danych z działalności innych, upoważnionych do zwalczania przemocy domowej). Z czego miażdżąca większość, bo blisko 80 tys. ofiar to kobiety i dzieci. Dlatego bardzo ważne jest byśmy reagowali, prosili o pomoc, wiedzieli gdzie tę pomoc uzyskać i w jaki sposób kontaktować się ze służbami, instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy. W obecnej, kryzysowej sytuacji pomoc można uzyskać zdalnie: przez telefon, maila, lub inne dostępne sposoby on - line.

Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Zareaguj

Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie lub czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone:

  • Nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję. Zadzwoń pod ogólny numer alarmowy 112 – pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych: policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego. Możesz skorzystać  też z numeru 997 – w ten sposób skontaktujesz się z najbliższą jednostką.
  • Zadzwoń na „Niebieską linię” (801 120 002) – konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, powiedzą, jak możesz pomóc ofierze przemocy w rodzinie, jak reagować na przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w twojej najbliższej okolicy.
  • Powiadom (najlepiej telefonicznie) Ośrodek Pomocy Społecznej  w twojej gminie.
  •  Skorzystaj z APLIKACJI "TWÓJ PARASOL"

 

Jest to bezpłatna aplikacja na telefon, która  umożliwia w dyskretny sposób przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocy na wcześniej skonfigurowany adres e-mail bez pozostawienia śladów w smartfonie. Osoba doświadczająca przemocy w rodzinie może szybko wybrać numer 112 oraz przesłać komunikat alarmowy na wybrany podczas konfiguracji adres e-mail wraz z danymi i lokalizacją użytkownika potrzebującego pomocy. Ważnym elementem aplikacji są materiały edukacyjne na temat przemocy. W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – jej oficjalną częścią jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji.

https://twojparasol.com/

Więcej informacji można uzyskać na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie zamieszczono:  Plan awaryjny - jak szukać pomocy, gdy doświadczamy przemocy domowej  w trakcie epidemii                                 

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/plan-awaryjny-przemoc-domowa-pomoc-w-epidemii...

 

 

128437