Działania profilaktyczne w roku szkolnym 2024/2025
Treść
Działania profilaktyczne w roku szkolnym 2024/2025 w naszej szkole
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła kontynuowała i poszerzyła działania profilaktyczne, mające na celu wsparcie rozwoju emocjonalnego, społecznego i zdrowotnego uczniów. Oto najważniejsze inicjatywy podjęte w tym okresie.
Akcje społeczne i profilaktyczne
W ramach działań społecznych i profilaktycznych zorganizowano szereg akcji, które miały na celu promowanie pozytywnych wartości i wspieranie lokalnej społeczności. Do najważniejszych należą:
- Dzień Życzliwości – promujący kulturę życzliwości i szacunku wśród uczniów i pracowników szkoły.
- Dzień Profilaktyki Zdrowia Psychicznego – akcja podnosząca świadomość na temat dbania o zdrowie psychiczne. We współpracy z wychowawcami, szkolni specjaliści przeprowadzili lekcje tematyczne w oparciu o poradnik „7 kroków do zdrowia psychicznego”.
- Świąteczna Paczka we współpracy z wolontariatem szkolnym – akcja mająca na celu wsparcie najbardziej potrzebujących uczniów szkoły w okresie świątecznym.
- Zajęcia warsztatowe, w ramach realizacji rekomendowanego programu Ars - jak dbać o miłość, dla uczniów klas pierwszych BS I Stopnia nr 4 - Specjalnej, dot. przeciwdziałania sięganiu po środki psychoaktywne oraz trening zachowań asertywnych.
- Zajęcia warsztatowe dla uczniów klas drugich BS I Stopnia nr 4 - Specjalnej oraz zaproszonych uczniów ze SP nr 20 w Nowym Sączu z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją.
- Zgłoszenie szkoły do ogólnopolskiego programu „Bezpieczna szkoła – świadomy uczeń”.
Konkursy i kampanie profilaktyczne
W obszarze promocji profilaktyki zorganizowano konkursy z okazji Dnia Życzliwości oraz w ramach kampanii "Dzieciństwo bez Przemocy". Konkursy te miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważne są pozytywne relacje i bezpieczeństwo emocjonalne.
Prelekcje, pogadanki i zajęcia edukacyjne
Realizowano liczne działania edukacyjne, w tym pogadanki i prelekcje dla uczniów, dotyczące ochrony zdrowia psychicznego, cyberbezpieczeństwa, budowania poprawnych relacji rówieśniczych, szeroko rozumianego bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
Zorganizowano zajęcia profilaktyczne dla uczniów klas I Branżowej Szkoły I Stopnia w Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej, dotyczące przeciwdziałania zachowaniom agresywnym, szkodliwości używania substancji psychoaktywnych.
Doradztwo zawodowe i warsztaty
Dla uczniów klas trzecich zorganizowano zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy.
Ponadto, przeprowadzono warsztaty i prelekcje o tematyce wychowawczo-profilaktycznej we współpracy z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji i Komendy Straży Miejskiej w Nowym Sączu, które miały na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa i konsekwencji łamania prawa.
Wsparcie prawne i psychologiczne
Zorganizowano wykład z zakresu bezpłatnej pomocy prawnej prowadzony przez przedstawiciela Fundacji IWO oraz pogadankę dotyczącą konsekwencji łamania prawa z kuratorem zawodowym. Uczniom i ich rodzicom udzielano wsparcia i poradnictwa w zakresie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz eliminowania napięć psychicznych związanych z niepowodzeniami szkolnymi, konfliktami w rodzinie i grupie rówieśniczej.
Współpracowano z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz specjalistycznymi poradniami w celu zapewnienia uczniom kompleksowej pomocy.
Zajęcia integracyjne i wsparcie emocjonalne
Dla uczniów klas I przeprowadzono zajęcia, mające na celu ułatwienie adaptacji i budowanie pozytywnych relacji w klasie. Wspierano uczniów w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi, kierowano ich na konsultacje specjalistyczne i prowadzono działania naprawcze w porozumieniu z rodzicami.
Monitorowanie procesu adaptacji
Monitorowano przebieg adaptacji uczniów w klasach I, aby zapewnić im jak najskuteczniejsze wsparcie na początku edukacyjnej drogi.
Działania informacyjno-edukacyjne dla rodziców/opiekunów
Pedagogizacja rodziców prowadzona była w trakcie indywidualnych porad i konsultacji, a także podczas zebrań wywiadowczych. Opiekunom udzielono informacji na temat działań podejmowanych w ramach realizacji Programów Wychowawczo-Profilaktycznych Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz Branżowej Szkoły I Stopnia nr 4 - Specjalnej. Ponadto przekazano informacje dotyczące możliwości uzyskiwania wsparcia specjalistycznego w instytucjach zewnętrznych, m. in. w ramach ubiegania się o świadczenie wspierające i wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Rodziców na bieżąco zapoznawano z materiałami dotyczącymi profilaktyki i wychowania, które były udostępniane przez e-dziennik. Opiekunowie uczestniczyli również w szkoleniu pt. „Snusy- ukryte zagrożenie dla zdrowia młodzieży”, a także w cyklicznych spotkaniach grupy wsparcia dla rodziców.
Autor: A.O.