Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki

Informacja dla rodziców

Treść

Informacja dla rodziców 

Kochani rodzice,  mając na uwadze znaczenie zdrowia psychicznego naszej  młodzieży, informujemy, że wdrożony został kompleksowy  system ochrony zdrowia psychicznego w Polsce.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia na nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży składają się :

  • Ośrodki Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej, 
  • Centra Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, 
  • Poradnie zdrowia psychicznego,
  • Poradnie zdrowia psychicznego + oddziały dzienne,
  • Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, Zespoły Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Pacjenci mogą skorzystać z oferty tych ośrodków bez skierowania lekarskiego. Takie ośrodki udzielają pomocy tym dzieciom, które nie potrzebują diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii. W przypadku wielu zaburzeń psychicznych, pojawiających się w dzieciństwie, można bowiem udzielić skutecznej pomocy za pomocą takich interwencji jak psychoterapia indywidualna i grupowa, terapia rodzinna czy praca z grupą rówieśniczą. Warunkiem jest wczesna reakcja na pojawiające się problemy. Pozwala to nie dopuścić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego pacjenta i uniknąć hospitalizacji na oddziale psychiatrycznym, która jest często trudnym doświadczeniem dla młodej osoby.


Lista ośrodków dostępna na stronie: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacjeo-swiadczeniach/ochrony-zdrowiapsychicznego-dzieci-i-mlodziezy/


 

129892