Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu

Wydarzenia

Przejdź do Menu Techniczne

Menu

Wycieczka do Sandomierza

Treść

Dnia 20.06.2022 r., uczniowie ZS nr 5 – Specjalnych wzięli udział w wycieczce do Sandomierza, której organizatorami były panie Agnieszka Gniewek i Joanna Pulit. W opiece nad uczestnikami wspierali je pani Beata Mos i pan Waldemar Piskor. Od samego rana dopisywała nam piękna pogoda, i doskonałe humory.

Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie pięknego miasta Sandomierza pod okiem przewodnika. Pierwszym punktem programu była Zbrojownia Rycerska posiadająca dużą i bogatą ekspozycję, którą odwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć i przymierzyć. Przez chwilę mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi rycerze i stać się renesansowymi  księżniczkami. Swoje nowe wcielenia chętnie uwieczniliśmy na pamiątkowych zdjęciach.

Kolejnym punktem na naszej mapie zwiedzania było wejście nataras widokowy Bramy Opatowskiej, jednej z najokazalszych bram miejskich w Polsce. Z wysokości 32 metrów mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta Sandomierza. W drodze do kolejnego obiektu, oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki oraz renesansowy ratusz, którego charakterystycznym elementem jest herb miasta i zegar słoneczny.

Wystawa Świat Ojca Mateusza okazała się dla wszystkich niemałą niespodzianką. Wiernie oddające klimat, najważniejsze miejsca serialu, takie jak kościół, pokój biskupa, plebania czy posterunek policji pozwoliły nam poczuć się jak na planie filmowym. Szczególną atrakcją były naturalnych rozmiarów postacie woskowe głównych aktorów.

Trochę zmęczeni i głodni udaliśmy się na pyszny obiad i deser w postaci orzeźwiających lodów.
Po przerwie przewodnik pokazał nam Ucho Igielne, czyli zachowaną furtę w niegdyś istniejącym systemie murów obronnych i Pierścień z krzemieniem pasiastym - pomnik ważący ok.80 kg i obwodzie ok. 1 metra.

Następnie skierowaliśmy się w stronę Wąwozu Królowej Jadwigi.  Spacer wśród koron drzew dodał nam nieco ochłody w ten upalny dzień. Ostatnim punktem wycieczki był rejs po Wiśle.  Na pokładzie statku wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści kapitana, a jednocześnie mogliśmy podziwiać uroki Starego Miasta.

Po wyczerpującym i intensywnym dniu, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Nowego Sącza.
W czasie podróży każdy miał okazję podzielić się swoimi wrażeniami i pochwalić zakupionymi pamiątkami. Wycieczka do Sandomierza bardzo nam się podobała. Ten dzień na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji (po kliknięciu w zdjęcie)

 

 

126831