Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu

Wydarzenia

Wycieczka - sprawozdanie

Treść

,,Moja mała Ojczyzna – Sądecczyzna –

promocja marki terytorialnej SĄDECKIE, walorów oraz oferty turystycznej ziemi sądeckiej”  - projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego w ramach konkursu „Kocham SĄDECKIE”

W dniu 9 kwietnia 2019 roku odbyła się wycieczka do Miejsc Pamięci Narodowej w Nowym Sączu - na Stary Cmentarz oraz do Muzeum Sztuki Ludowej w Paszynie i rezerwatu Cisów w Mogilnie.

Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając młodzież w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć wycieczki na Cmentarz Stary w Nowym Sączu, przybliżającej młodzieży naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny w czasie II wojny światowej. Młodzież mogła w ciszy, zadumie, posłuchać opowieści przewodnika na temat przeszłości naszej ojczyzny, zapalić lampki na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed wspólną mogiłą, w której złożono po 1945 r. szczątki bohaterów ekshumowane z miejsc straceń: w Nowym Sączu, Biegonicach, Olszany, Rdziostowa, Młodowa, Męciny, Kłodnego.  Wśród grobów młodzież dostrzegała stare, zabytkowe XIX-wieczne pomniki nagrobkowe. Poszczególne z istniejących poddane zostały konserwacji. Podziwialiśmy pomnik - mauzoleum "Pieta Sądecka" - matka opłakująca śmierć niewinnie pomordowanych - wzniesiony ku czci i wiecznej pamięci ofiar terroru hitlerowskiego. Autorką rzeźby jest Janina Reichert-Toth. Przejeżdżając ulicami Nowego Sącza poznaliśmy jego historię i dowiedzieliśmy wielu ciekawostek o  mieście od pani przewodnik.  W czasie wycieczki, młodzież przypomniała sobie też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Następnie udaliśmy się do Mogilna, gdzie z autokaru wyruszyliśmy w pieszą wędrówkę ścieżką przyrodniczą do rezerwatu przyrody „Cisów w Mogilnie”. Wśród cisowego lasu uwagę zwraca imponujących rozmiarów Bartek, którego wiek szacowany jest na około pięćset osiemdziesiąt lat, imiennik słynnego świętokrzyskiego dębu.  Młodzież wysłuchała również ciekawej opowieści związaną z nim opowiedzianej przez przewodnik. Przybliżyła młodzieży informacje na temat cisów i ich walorów. Cisy mogilskie to ewenement na skalę ogólnopolską. Mogą pamiętać czasy Jagiellonów. Wiecznie zielone iglaki, osiągają do trzydziestu metrów wysokości i spokojnie dożywają kilkuset lat. Cisy rosną wyjątkowo wolno. Powoli odkładają każdego roku słoje nowego drewna, przedkładając jakość nad ilość. Każdą komórkę wysycają toksyną, trucizną zabójczą dla ludzi i zwierząt. Drewno czerwonawej barwy skutecznie opiera się grzybom i owadom, a wykonane z cisowych deseczek meble są praktycznie niezniszczalne. Cisowe łuki i kusze miotały pociski daleko i z zabójczą skutecznością. Już król Jagiełło otoczył drzewa ochroną, widząc w nich ważny surowiec strategiczny. Proch strzelniczy i broń palna dały cisom nieco wytchnienia, ale w XIX w. najdorodniejsze okazy wytrzebiono, przerabiając je na kolejowe podkłady. Rezerwat jest niezwykłym miejscem, do którego warto się wybrać. Były momenty, że widok
i zapach zapierał dech w piersiach. 

Następnie zwiedliśmy Muzeum Sztuki Ludowej w Paszynie, zachwycając się pięknymi rzeźbami i obrazami artystów - tutejszych mieszkańców. Muzeum Sztuki Ludowej im. ks. Edwarda Nitki oficjalnie działa od 1994 r. i mieści się w budynku dawnej plebani. Oprowadzał nas po nim ksiądz wikariusz. Obecnie zbiory muzealne liczą około 3300 różnych eksponatów rozmieszczonych na ośmiu salach wystawowych oraz korytarzach wedle klucza autorskiego lub tematycznego. Są to głównie rzeźby oraz obrazy na szkle wykonane przez paszyńskich twórców ludowych. W skład ekspozycji muzealnej wchodzą rzeźby i obrazy
o tematyce sakralnej: postacie świętych (wizerunki Matki Bożej, Chrystus Frasobliwy, Pieta) oraz sceny rodzajowe z Biblii (m.in. Boże Narodzenie, Ukrzyżowanie i ucieczka do Egiptu). Na ekspozycji możemy zobaczyć dorobek twórczy takich artystów jak Wojciech Oleksy, Stanisław Mika – starszy, Janina Mordarska, Zdzisław Orlecki, Andrzej Drożdż, Mieczysław Piwko, którzy dziś wliczani są do grona najwybitniejszych przedstawicieli tradycyjnej twórczości wiejskiej. Oprócz tego w Muzeum prezentowane są m.in. obrazy Marii Wnęk, Katarzyny Gawłowej, czy rzeźby Stanisława Hołdy i innych wybitnych polskich twórców współczesnych.

Na koniec wycieczki udaliśmy się na posiłek do restauracji „Imbir” w Nowym Sączu.

Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i przeżyć..

129884