Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki

Międzynarodowy Dzień Walki Z Depresją

Treść

Światowy  Dzień Walki z Depresją

 

Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Depresja to choroba, która w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie, a także jest przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy też brak wsparcia ze strony najbliższych, sprawiają, iż na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.

Depresja – czy da się jej zapobiec ? Choroba najczęściej diagnozowana jest u osób między 20 a 40 rokiem życia. Choć przyjęło się zakładać, że zespół depresyjny nie może rozwinąć się przed zakończeniem okresu dojrzewania, coraz więcej psychiatrów jest zdania, że problem dotyczy również niepełnoletnich. Obecnie uważa się, że nie ma jednej przyczyny, odpowiedzialnej za powstanie depresji, ale że choroba ta uwarunkowana jest różnymi czynnikami, które działają równocześnie. Jest zdradliwa, łatwo ją pomylić
z objawami innych chorób. Prawdopodobnie każdy z nas ma w swoim otoczeniu osobę, która zmaga się
z depresją. Warto pamiętać, że to nie chwilowy spadek nastroju, ale długotrwały smutek, brak zainteresowania rzeczami, które dotychczas sprawiały przyjemność, utrzymujący się niepokój.

Depresja coraz częściej dotyka także młodzież. Szacuje się, że jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Jeśli objawy choroby utrzymują się ponad dwa tygodnie, należy poszukać pomocy – u lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej lub do innego pracownika opieki zdrowotnej. Depresję można wyleczyć za pomocą psychoterapii i/lub leków przeciwdepresyjnych.

Zdaniem ekspertów przyczyny choroby mogą być różne:
konkretne wydarzenia w życiu / strata kogoś lub czegoś ważnego, negatywne doświadczenia
w dzieciństwie /
choroba
przewlekły stres
czynniki społeczne - np. utrata lub brak wsparcia ze strony innych, izolacja, niedostatki natury społeczno-ekonomicznej
​uwarunkowania genetyczne / cechy osobowości /

 Polecane strony www dotyczące depresji :
https://wyleczdepresje.pl/ 
http://depresja.org/
https://forumprzeciwdepresji.pl/  
https://forumprzeciwdepresji.pl/3095/nastoletnia-depresja-zycie-w-trybie-online-offline-nie-pozwol-dziecku-wylogowac-sie-z-zycia-2
https://www.gov.pl/web/rpp/zdrowie-psychiczne-na-polskich-uczelniach---raport-rzecznika-praw-pacjenta
https://hh24.pl/objawy-depresji-dzieci/?fbclid=IwAR0xcGwRJ3Im7j_Xvv5J7PCep99_PHBGNo7WMiPkjaexDIH7InJUp9PcnLc

Drogi uczniu, jeżeli masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać, podziel się nim z bliską osobą, nauczycielem, pedagogiem/psychologiem szkolnym lub zadzwoń pod Numer Telefonu  Zaufania dla Dzieci i Młodzieży:   116 111 –  czynny 7  dni w tygodniu 24 godziny  na dobę.

126838