Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu

Wydarzenia

Przejdź do Menu Techniczne

Menu

„Bądź kumplem nie dokuczaj”

Treść

W dniu 16.05.2019 r.  w ramach „ Dnia Profilaktyki” odbyło się podsumowanie realizowanych na terenie ZS nr 5-Specjalnych programów i projektów „ ARS – czyli jak dbać o miłość”, „ Odpowiedzialnie w dorosłość” oraz „Włącz myślenie”.

Społeczność szkolna wzięła również udział w obchodach  Dnia Przeciwko Przemocy  pod hasłem „Bądź kumplem nie dokuczaj”, w ramach którego uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia Specjalnej Nr 4 zaprezentowali opracowane przez każdą klasę kodeksy dobrego kumpla, natomiast uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy portrety dobrego kumpla.

 

W czasie spotkania panie pedagog Agnieszka Gniewek i Małgorzata Sikora zapoznały uczniów i nauczycieli z założeniami kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” będącej częścią międzynarodowej akcji Cartoon Network, która wystartowała w Wielkiej Brytanii, a obecnie obejmuje wiele krajów z całego świata.

 Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat dokuczania wśród dzieci i młodzieży. Akcja ma za zadanie podkreślać, że reagowanie na sytuacje, w których ktoś komuś dokucza, pozbycie się obaw przed mówieniem o swoich doświadczeniach, a także wzmacnianie postaw koleżeńskich, może ograniczyć skalę problemu.

Osobistymi doświadczeniami na temat dokuczania podzielili się z uczniami znani,  polscy sportowcy,  m.in. Marcin Gortat, Grzegorz Krychowiak, Jakub Błaszczykowski i Wojciech Szczęsny, którzy w ramach współpracy z Cartoon Network włączyli się do akcji  i wypromowali krótkie spoty i filmiki, mówiące o przeciwdziałaniu dokuczaniu.

Spotkanie umiliły wszystkim zgromadzonym piosenki związane z tematyką przyjaźni. Przed publicznością wystąpił Łukasz Izworski z kl. IIa oraz zespół muzyczny w skład którego wchodzą panowie Piotr Woźniak, Bogusław Skowron oraz Kacper Przybyszewski oraz  uczeń Daniel Ciureja z kl. IB.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, a wychowawcom wręczono materiały edukacyjne związane z tematyką przeciwdziałania dokuczaniu, które posłużą jako wskazówki do przeprowadzenia godzin wychowawczych.

 

 

 

129893