Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu

Wydarzenia

Przejdź do Menu Techniczne

Menu

Wycieczka ,,Szlakiem architektury drewnianej – bliżej i dalej”

Treść

Wycieczka ,,Szlakiem architektury drewnianej
– bliżej i dalej”

18 kwietnia 2023 r. młodzież niepełnosprawna z opiekunami z powiatu nowosądeckiego pojechała na wycieczkę ,,Szlakiem architektury drewnianej – bliżej i dalej”. Trasa obejmowała: Łabową, Berest, Tylicz, Powroźnik, Zubrzyk, Piwniczną Zdrój, Stary Sącza.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od Łabowej. W miejscowości tej znajduje się dawna murowana cerkiew greckokatolicka z 1784 r. z zachowanym wyposażeniem oraz drewniany kościół rzymskokatolicki z lat trzydziestych XX w.

Następnie udaliśmy się do Berestu, gdzie znajduje się drewniana cerkiew grekokatolicka św. Kosmy
i Damiana z 1842 r. Po wysiedleniu Łemków w ramach akcji „Wisła” dotychczasową cerkiew zaadaptowano na kościół rzymskokatolicki. W 1951 r. powstała parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Świątynia ta uznawana jest za jedną z najładniejszych w Beskidzie Niskim. Była zamknięta w dniu wycieczki, nie mogliśmy zobaczyć jej pięknych wnętrz.

Następnym punktem na szlaku architektury drewnianej była cerkiew grekokatolicka św. Kosmy i Damiana  w Tyliczu, którą zbudowano w 1743 r. Po 1947 r. przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Obecnie użytkowana jako kaplica cmentarna parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu. Cerkiew wpisano na listę zabytków w 1964 r.

Następnie zwiedzaliśmy zabytkową świątynię św. Jakuba  w Powroźniku, której historię przybliżył nam tamtejszy przewodnik. W 2013 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz
z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. Potem udaliśmy się na posiłek do pizzerii „Sobieski” w Piwnicznej-Zdrój.

Na koniec udaliśmy do Starego Sącza. Zachowana zabudowa drewniana w Starym Sączu pochodzi
z poł. XIX w.  Są to szerokofrontowe budynki o charakterze dworkowym oraz wolno stojące domy o charakterze wiejskim, które posiadają ciekawe bramy ze swoistym układem klepek na powierzchni odrzwi lub zdobieniem płycin. Zabudowę przyrynkową tworzą murowane domy mieszczańskie z końca XVIII w., zbudowane po pożarze miasta w 1795 r. Do najpiękniejszych należy „Dom na Dołkach” z XVII w., wzniesiony z kamienia i nakryty dachem podbitym gontem. Cennym obiektem drewnianym Starego Sącza jest Brama Szeklerska -  dar Szeklerów z Siedmiogrodu dla Jana Pawła II z okazji kanonizacji św. Kingi.

Pomimo początkowo pochmurnej pogody wszystkim dopisywał doskonały nastrój, a przepiękne miejsca sprawiły, że wycieczka była bardzo udana, a uczestnicy bardzo zadowoleni. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

 

Autor: Elżbieta M.

128600