Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu

Wydarzenia

Przejdź do Menu Techniczne

Menu

„Multisensoryka - wzrok, dotyk, smak i powonienie” w Miasteczku Galicyjskim

Treść

           


„Multisensoryka - wzrok, dotyk, smak i powonienie”
w Miasteczku Galicyjskim

W niedzielę, 24 września w oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu - podczas wydarzenia „Multisensoryka - wzrok, dotyk, smak
i powonienie” w Miasteczku Galicyjskim”, realizowanego w ramach projektu „GALICYJSKI FESTIWAL ZMYSŁÓW - sensualne doświadczanie przestrzeni kultury i dziedzictwa regionu” nie brakowało atrakcji, których można było doświadczyć zmysłami wzroku, smaku, dotyku
i powonienia.

Były pokazy rzemiosł: garncarstwa, tkactwa, szewstwa, oraz zielarstwa. Podczas Jarmarku rękodzieła
i produktów regionalnych koła gospodyń wiejskich serwowały tradycyjne specjały kuchni regionalnej. Odbył się także Konkurs kulinarny „Kociołek Galicyjski” i multisensoryczne pokazy artystyczne "Artystyczny Galimatias". Prezentowane były również scenki rodzajowe w wykonaniu Teatru TRIP.

W trakcie gotowania z KGW z Miłkowej była okazja ugotować i posmakować barszczu na serwatce oraz zupy fasolowej ze śliwką.

Wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Piątkowioki - „Zagroj mi muzyckło”.

W jury konkursu "Kociołek Galicyjski" zasiadał znany i ceniony w Polsce kucharz Jasiek Kuroń - autor
i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej, który uświetnił wydarzenie autorskim pokazem przygotowania tradycyjnej potrawy z regionu dawnej Galicji.

Wydarzenie realizowane było w ramach projektu „Galicyjski Festiwal Zmysłów - sensualne doświadczanie przestrzeni kultury i dziedzictwa regionu”. W ramach projektu odbędzie się także cykl warsztatów: garncarskich, malowania na szkle, wyrobu mydełek z wosku pszczelego oraz kulinarne.

Partnerami projektu są:
• Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Sączu
• Zespół Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu
• Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Autor: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Fot. Piotr Droździk

 

 

127412