Przejdź do treści
Baner 2024
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu

Wydarzenia

Przejdź do Menu Techniczne

Menu

Projekt „Żyj zdrowo i aktywnie"

Treść

Projekt „Żyj zdrowo i aktywnie" realizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego w ramach konkursu otwartego „Zdrowe SĄDECKIE” - EDYCJA 2023 pod patronatem honorowym Marka Kwiatkowskiego- Starosty Nowosądeckiego

Projekt "Żyj zdrowo i aktywnie" skupiał się na realizacji dwóch kluczowych działań. Pierwsze z nich to prelekcja, która koncentrowała się na zasadach zdrowego odżywiania i promowaniu zdrowego stylu życia. Drugim ważnym elementem projektu była jednodniowa wycieczka do Uzdrowiska Szczawnica.
Celem projektu było poprawienie zachowań prozdrowotnych związanych z prawidłowym żywieniem i aktywnością fizyczną wśród osób niepełnosprawnych z powiatu nowosądeckiego. Zwiększenie świadomości tych osób w zakresie promocji zdrowia stanowiło istotny aspekt propagowania zdrowego stylu życia. Aby to osiągnąć, uczestnicy projektu zostali wyposażeni w wiedzę z zakresu prozdrowotnego i proekologicznego stylu życia, co ma na celu kształtowanie ich postaw, umiejętności i nawyków na przyszłość.
W projekcie uczestniczyło 50 osób, które wykazywały różny stopień niepełnosprawności, w tym osoby z niepełnosprawnością lekką, umiarkowaną i znaczną, ze sprzężeniami, chorobami genetycznymi oraz zaburzeniami psychicznymi. Ponadto projekt uwzględniał również udział rodziny tych osób.

                                                                                                                                                                                           Prelekcja dotycząca zasad zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia z konkursem wiedzy o zdrowym odżywianiu

Dnia 4 października 2023 roku odbyła się prelekcja na terenie Zespołu Szkół nr 5 - Specjalnych w Nowym Sączu, poświęcona zasadom zdrowego odżywiania i zdrowemu stylowi życia. W trakcie tego spotkania, uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zasad zdrowego żywienia, zapoznać się z nową piramidą zdrowego odżywiania oraz dowiedzieć się o głównych błędach żywieniowych, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale także do wielu chorób cywilizacyjnych. Ponadto omówiono znaczenie połączenia zdrowego odżywiania z aktywnością fizyczną.
W trakcie wydarzenia uczestnicy wraz z nauczycielami mieli okazję przygotować zdrowe smoothie i otrzymać materiały edukacyjne, również przeznaczone dla rodziców, mające na celu zwiększenie ich świadomości na temat roli zdrowego odżywiania oraz organizacji aktywnego wypoczynku zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Spotkanie zakończył konkurs wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Laureaci otrzymali nagrody.
Na zakończenie, uczniowie otrzymali ulotki na temat zasad zdrowego odżywiania, które zabrali ze sobą do domu.

Opracowanie: Dorota Nosal, Aneta Przanowska, Joanna Śmigowska, Jolanta Waśko

                                                                                                               

Wycieczka autokarowa do Uzdrowiska Szczawnica

W dniu 20.09.2023 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do malowniczej Szczawnicy. Celem wyjazdu było przybliżenie uczniom piękna przyrody Pienin, jednego z najbardziej urokliwych zakątków naszego kraju.
Pierwszym punktem programu był spacer urokliwą Drogą Pienińską, prowadzący w kierunku granicy państwa. Przyroda Pienin okazała się niezwykle malownicza. Następnie, podczas wyjazdu koleją krzesełkową na Palenicę, mieliśmy okazję podziwiać fascynujące widoki. Dzięki pięknej pogodzie udało się dostrzec wspaniałą panoramę Pienin z Trzema Koronami i Sokolicą na pierwszym planie oraz Tatry Słowackie na horyzoncie. Pełni wrażeń, chociaż zmęczeni po wyczerpującej wędrówce, udaliśmy się na obiad. Potem graliśmy w podchody, zwiedzając Szczawnicę, co dostarczyło nam dodatkowej rozrywki i okazji do integracji.
Wycieczka okazała się atrakcyjna i przypomniała nam jak niesamowita jest polska przyroda, z pewnością zostawiła nam wiele niezapomnianych wspomnień.

Opracowanie: Dorota Nosal, Aneta Przanowska, Joanna Śmigowska, Jolanta Waśko

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego to wydarzenie (w załączniku)

Pliki do pobrania

Zdrowe_sadeckie_edycja_2023.mp4 99782.42 KB
129881